برای دانلود پلاگین و اسکریپت های افتر افکت و پریمیر پرو     کلیک کنید
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

مشاهده : 1932 , پاسخ ها : 4
موضوع: درخواست راهنمايي براي ساخت موشن گرافيك

درخواست راهنمايي براي ساخت موشن گرافيك

سلام دوستان
    يه سوال راجع به ساخت موشن گرافيك دارم كه واقعا ذهنمو مشغول كرده ...

آيا در ساخت يك موشن گرفيك، كليه اجزا از ريزترين اونها گرفته تا پيچيده ترين رو بايد خودمون طراحي و توليد كنيم يا كلا متداول اينه كه در تهيه موشن گرافيك از المان هاي آماده زياد استفاده ميشه؟

اين سوال رو از اين جهت مي پرسم كه مي بينيم مثلا براي ساخت يك دايره چشمك زن (حالا به هر فرم خاص)، به تنهايي ويديوهاي آموزشي زيادي وجود داره كه اونجوري كه نحوه كار رو توضيح ميدن زمان قابل توجهي رو ميطلبه. حالا تصور كنيد مجبور باشيم كليه اجزا رو خومون از صفر توليد كنيم. اين كه چيزي فراتر از صبر ايوب مي خواد.

قصد دارم اولين موشن گرافيكم رو بسازم و تجربه اي در اين زمينه ندارم. خيلي ممنون ميشم راهنمايي كنيد.
    ویرایش توسط DigitalLover : 11-21-16 در ساعت 07:18

Hadipour آنلاین نیست.
    مدیر کل وبسایت

شماره کاربری
    1
    سلام و درود
    آره اگه بتونید همه رو خودتون درست کنید بهتره ولی بیشتر کاربران از صحنه های آماده استفاده میکنن که الان تو همین انجمن ریخته
    https://www.google.com/search?sitese...deo-effects.ir
    Download and Plugin
    http://www.video-plugins.ir

pejii آنلاین نیست.
    Accountable and help

شماره کاربری
    26845
    گرافیک، انیمیشن، موشن گرافیک، موسیقی، صدا سازی، .......

همه این کارها، یا بهتر بگم تقریباً توی بیشتر کارها چه دیجیتالی باشند چه نباشند امکان کپی برداری و استفاده از راه های تسریع روند کار همیشه وجود داره.

ولی اگه بخواهید چیزی بسازید که نمونه آن وجود نداشته باشه، خوب در اون مورد باید وقت و هزینه کنید و در مواردی این زمان خیلی هم زیاد هست (پروژه های بزرگ چند ماهه تا چند ساله).

البته شما به گفته خودتون دارید اولین کار موشن گرافیک شخصی اتان را تولید میکنید و تجربه کمی دارید، ولی باور کنید اگه علاقه به این کار داشته باشید، بعد از مدتی این کار رو بسیار ساده و لذت بخش خواهید دید و بسیاری از کارهایی که الان براتون سخت و زمانبر میباشند ممکنه در آینده سریع و ساده به نظر بیان.

برای مثال، در مورد همون دایره چشمک زن که در نمونه خودتان بود:
    - میتونید یک دایره با shape layer درست کنید.
    - opacity این لایه رو در اولین فریم 100 کنید.
    - keyframe ای که برای opacity درست کردید رو روش راست کلیک کنید تبدیل به toggle hold keyframe.
    - ده یا پانزده فریم بعد، opacity رو تبدیل به 0 کنید.
    - ده یا پانزده فریم بعد یک keyframe دیگر با مقدار 0 میسازید.
    - حالا بعد از فشردن و پایین نگه داشتن کلید alt روی آیکون ساعت کوچکی که کنار opacity قرار دارد کلیک راست کرده تا بتوانید script داخل آن بنویسید.
    - از اسکریپت های آماده خود افتر افکت یا تجربه قبلی اتان میتوانید استفاده کنید و دستور loopOut(type = "cycle", numKeyframes = 0) را داخل opacity قرار میدهید.

این دایره تا وقتی که لایه آن در کامپوزیشن قرار دارد چشمک خواهد زد.

همین کار رو وقتی من تازه شروع به کار کرده بودیم دستی انجام میدادم و برای opacity چند صد تا کی فریم میساختم، بعد از مدتی با پلاگین twitch آشنا شدم و از اون استفاده کردم و یه مدت بعد هم با script نویسی آشنا شدم و با سه تا کی فریم و یک خط کد سریعتر و ساده تر این کار و بسیاری از کارهای دیگر ام را سریعتر و سبک تر کردم.

به شخصه بیش از 5 ساله که دارم توی بازارد ویدیو و موشن فعالیت میکنم و هر روز هم چیزهای جدیدی یاد میگیرم، خیلی از این مطالب جدید رو هم از آموزش های دیگران و پروژه های آماده فراگیری میکنم.

افترافکت مخصوصاً با سیستم script نویسی اش به قدری جای مانور داره که ممکنه بیشتر کارهایی که دستی انجام میدید رو بشه اتومات کرد، ولی زمان اولیه برای فراگیری رو باید روی کارهاتون بگزارید.

نقل قول نوشته اصلی توسط pejii نمایش پست ها
    گرافیک، انیمیشن، موشن گرافیک، موسیقی، صدا سازی، .......

همه این کارها، یا بهتر بگم تقریباً توی بیشتر کارها چه دیجیتالی باشند چه نباشند امکان کپی برداری و استفاده از راه های تسریع روند کار همیشه وجود داره.

ولی اگه بخواهید چیزی بسازید که نمونه آن وجود نداشته باشه، خوب در اون مورد باید وقت و هزینه کنید و در مواردی این زمان خیلی هم زیاد هست (پروژه های بزرگ چند ماهه تا چند ساله).

البته شما به گفته خودتون دارید اولین کار موشن گرافیک شخصی اتان را تولید میکنید و تجربه کمی دارید، ولی باور کنید اگه علاقه به این کار داشته باشید، بعد از مدتی این کار رو بسیار ساده و لذت بخش خواهید دید و بسیاری از کارهایی که الان براتون سخت و زمانبر میباشند ممکنه در آینده سریع و ساده به نظر بیان.

برای مثال، در مورد همون دایره چشمک زن که در نمونه خودتان بود:
    - میتونید یک دایره با shape layer درست کنید.
    - opacity این لایه رو در اولین فریم 100 کنید.
    - keyframe ای که برای opacity درست کردید رو روش راست کلیک کنید تبدیل به toggle hold keyframe.
    - ده یا پانزده فریم بعد، opacity رو تبدیل به 0 کنید.
    - ده یا پانزده فریم بعد یک keyframe دیگر با مقدار 0 میسازید.
    - حالا بعد از فشردن و پایین نگه داشتن کلید alt روی آیکون ساعت کوچکی که کنار opacity قرار دارد کلیک راست کرده تا بتوانید script داخل آن بنویسید.
    - از اسکریپت های آماده خود افتر افکت یا تجربه قبلی اتان میتوانید استفاده کنید و دستور loopOut(type = "cycle", numKeyframes = 0) را داخل opacity قرار میدهید.

این دایره تا وقتی که لایه آن در کامپوزیشن قرار دارد چشمک خواهد زد.

همین کار رو وقتی من تازه شروع به کار کرده بودیم دستی انجام میدادم و برای opacity چند صد تا کی فریم میساختم، بعد از مدتی با پلاگین twitch آشنا شدم و از اون استفاده کردم و یه مدت بعد هم با script نویسی آشنا شدم و با سه تا کی فریم و یک خط کد سریعتر و ساده تر این کار و بسیاری از کارهای دیگر ام را سریعتر و سبک تر کردم.

به شخصه بیش از 5 ساله که دارم توی بازارد ویدیو و موشن فعالیت میکنم و هر روز هم چیزهای جدیدی یاد میگیرم، خیلی از این مطالب جدید رو هم از آموزش های دیگران و پروژه های آماده فراگیری میکنم.

افترافکت مخصوصاً با سیستم script نویسی اش به قدری جای مانور داره که ممکنه بیشتر کارهایی که دستی انجام میدید رو بشه اتومات کرد، ولی زمان اولیه برای فراگیری رو باید روی کارهاتون بگزارید.
    ممنون
    آخه مساله اينه كه از ابتدا بايد بدوني چي ميخواي بسازي. در واقع ما با ديدن سمپل هاي ديگران ايده ميگيريم و سعي ميكنيم مشابه اونا بسازيم. حالا اگه اون ايده ها بصورت آماده در دسترس باشن آيا دوباره خودمون رو زحمت ميديم تا از صفر توليدش كنيم؟
    يه سوال از خودتون و ديگر دوستاني كه موشن گرافيك كار ميكنن دارم. شما وقتي ميخوايد يه موشن گرافيك بسازيد بايد يه سناريو داشته باشيد، درسته؟ آيا اين سناريو رو با ديدن ويديوهاي ديگران و الگو گرفتن از اونها بدست مياريد؟ ميخوام بدونم متد كار همينه يا من دارم راه رو اشتباه ميرم؟

pejii آنلاین نیست.
    Accountable and help

شماره کاربری
    26845
    نقل قول نوشته اصلی توسط DigitalLover نمایش پست ها
    ممنون
    آخه مساله اينه كه از ابتدا بايد بدوني چي ميخواي بسازي. در واقع ما با ديدن سمپل هاي ديگران ايده ميگيريم و سعي ميكنيم مشابه اونا بسازيم. حالا اگه اون ايده ها بصورت آماده در دسترس باشن آيا دوباره خودمون رو زحمت ميديم تا از صفر توليدش كنيم؟
    يه سوال از خودتون و ديگر دوستاني كه موشن گرافيك كار ميكنن دارم. شما وقتي ميخوايد يه موشن گرافيك بسازيد بايد يه سناريو داشته باشيد، درسته؟ آيا اين سناريو رو با ديدن ويديوهاي ديگران و الگو گرفتن از اونها بدست مياريد؟ ميخوام بدونم متد كار همينه يا من دارم راه رو اشتباه ميرم؟
    مساله مهمی رو شما اشاره کردید.

پست قبلی من صرفاً در جواب به اجرای موشن گرافیک و فراگیری ابزار بود.

ایده و سناریوی اجرای موشن گرافیک یه مساله مهم و کاملاً جداگانه ای است.

بعله صحبت شما در مورد اینکه از ابتدا باید بدونید چی میخواهید بسازید کاملاً صحیحه.

پیشنهاد من اینه که تا زمان فراگیری نسبتاً خوب ابزارها، شما ابتدا سناریوتون رو با این فرض بسازید که هیچ کاری نیست که نتونید بکنید!
    بعد از اینکه سناریو کامل شد، دنبال پروژه ها و کارهای انجام شده حدوداً شبیه آن بگردید تا با نحوه اجرا و ابزارهای استفاده شده آشنایی پیدا کنید و کار رو حدوداً نزدیک به اون چیزی که توی سناریو دارید انجام بدید.
    با زمان هم نجنگید، هیچ کار با ارزشی نیست که وقت گیر نباشه.

در جواب سوالتون در مورد اینکه بعد از استفاده از تمپلیت، آیا زحمت تغییر رو به خودمون میدیم یا خیر. این کاملاً بسته به مجری کار هست، باور کنید یا نه اینقدر نمونه کارهای تمپلیتی تو آپارات و یوتیوب و جاهای دیگه وجود داره که تمپلیت رو کامل و دقیق همونجور که بوده استفاده کردند، حتی موسیقی، صدا و فوتیج های آماده و دارای واترمارک رو در کارشون استفاده کردند.

من هم کردم، وقتی شروع کردم حتی نمیدونستم چطور باید متن داخل تمپلیت ها رو تغییر بدم.
    ولی الان استفاده ام از تمپلیت ها کاملاً متفاوته.
    در اکثر موارد به منظور کالبد شکافی تمپلیت رو باز میکنم تا از نحوه اجرای افکت ها توسط مجری اون تمپلیت اطلاعاتی کسب کنم.

البته هنوز هم برای تسریع کارهام آرشیوی از صدا/فوتیج/تمپلیت دم دستم دارم و به موقع حتی کپی کامل هم میکنم در بعضی کارها، برای مثال کارفرمایی که یه presentation ده دقیقه ای ازم میخواد، دو میلیون به زور میاد برای اجراش میده، به هیچ وجه برای ایشون کاراکتر طراحی و ریگ بندی نمیکنم، یه تمپلیت باز میکنم و یه عالمه کپی پیست میدم تحویلش چون پولی که داره میده برای زمانِ رندر کار هست و تمام.

و از اون سمت یه پروژه دیگه دارم کار میکنم الان نزدیک 7 ماه داره ازش میگزره، گروه خوبی هستند، کارفرمای با شعور و دستمزد عالی. 34 تا کاراکتر توی کار بوده و تک تکشون رو ریگ بندی کامل کردم براش، تو یه صحنه وان حمام رو هم ریگ کردم که به نظرم قشنگ میشد و تایید هم شد (مخاطب این برنامه کودکان هستند ها):
    scene_change_BGChk1.mp4
    scene_change_BGChk2.mp4

توی همین پروژ یکی از بخش ها یه شیر آب داشتند، آقا من هرکاری کردم نتونستم یه انیمیشن خوب بزنم از خودم، تو فوتیج های آماده آنلاین کلی گشتم، حرکت آب رو به صورت کارتونی کلی روش تحقیق کردم ولی هیچکدوم از پروژه ها و یا فوتیج های آماده به صحنه کار ما نمیخوردند. بعد از 2 روز کلنجار رفتند آخرش با مرجع گیری از یکی از همون فوتیج ها و کمی تغییر توش، باز شدن شیر آب رو به محیط کارمون خوروندم.

------

حالا برسیم به این سوال "آیا سناریو را با دیدن کار دیگران و الگو گرفتن از اونها بدست میاریم؟"

هم خیر و هم بعله.

دیدن کار دیگران میتونه توی تصمیمات شما تاثیر داشته باشه. برای مثال وقتی کاری رو میبینید که طرف مثلاً با After effect انجام داده و شما نمیدونستید اصلاً چنین کاری قابل انجامه در افتر افکت.

توی بعضی کارها شما نیاز پیدا میکنید که یک حرکتی رو شبیه سازی کنید، مثلاً بال زدن یک پرنده کاغذی. طبیعتاً اگه تجربه انیمیشن سازی در این مورد نداشته باشید راهی بجز مرجع گیری از کار دیگریان و یا صحنه زنده پر زدن پرنده نخواهید داشت.

مرجع گیری به هیچ وجه شما رو ضعیف نمیکنه، کپی برداری کامل فقط نکنید

اما در نهایت، هرچی کمتر کپی کنید و هرچی بیشتر از خودتون بگزارید، کار نهایی شما رو راضی تر میکنه و اجرای آینده شما رو هم حرفه ای تر و بهتر میکنه.

اینکه از کجا شروع کنید برای ایده گیری و آغاز کارهای اولیه، بستگی به قدرت تخیل شما داره. من به شخصه با گوش دادن به موسیقی بهتر ایده میگیرم. همچنین در محیط شلوغ و پر سر و صدا بهتر ایده پردازی میکنم تا در خلوت.