برای دانلود پلاگین و اسکریپت های افتر افکت و پریمیر پرو     کلیک کنید
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 26

مشاهده : 8829 , پاسخ ها : 25
موضوع: سوال در مورد کیفیت hd

pejii آنلاین نیست.
    Accountable and help

شماره کاربری
    26845
    نقل قول نوشته اصلی توسط ali1990 نمایش پست ها
    تشکر که هر دفعه لطف میکنید و تجربتون رو در اختیار ما میذارید
    1- منظورتون رو از انیمیشن متوجه نشدم (البته ببخشید).
    2- یه جایی گفتید [حالا اگر در یک صحنه به close up صورت کاراکتر نیاز بود، صورت کاراکتر را باید به صورت close up طراحی کنید، اگر در صحنه دیگری کاراکتر به ابعاد بزرگ نیاز بود (نصف صحنه) باید در همان ابعاد طراحی بشه.....] و همینطور پست قبلیتون ، اگه براتون امکان داره میشه یه نمونه کار از یه شخصیت در حالت زوم و در حالت عادی برام بذارید تا اندازه ها رو مقایسه کنم و فرمایشات شما رو به طور عینی ببینم (همینکار رو اگه در مورد یه شئی بزرگ مثل ساختمان برام انجام بدید واقعا ازتون ممنون میشم ، اگه امکانش هست این نمونه ها رو بذارید عالی میشه)
    »» در ضمن شما جواب این پست رو لطف کنید بعد من راجع به انیمیشنی که آپلود کردید هم سوال دارم
    تشکر ازشما دوست عزیز
    1- منظورم از برنامه ای بود که باهاش قراره انیمیشن تولید بشه.
    اگه از ابزارهای همون برنامه برای ساخت کاراکتر استفاده کنید، تفاوت ظاهری بین کاراکتر ساخته شده و آنچه در خروجی نهایی رندر گرفته میشه به صفر میرسه.

این نکته رو البته تا مشکل شما رو با تصویر به چشم نبینم بازهم پیشنهاد نمیکنم، محدودیت های طراحی بعضی از نرم افزارهای انیمیشن سازی خیلی محدوده، شما اول یه تصویر از مشکلتون رو قرار بدید که بررسی بشه.

2- قبلاً هم به این نکته اشاره کردم که اگر کل کار بر مبنای پیکسل باشه، ابعاد هیچ طرحی هم تغییر نکنه، هرچی که شما توی فتوشاپ تولید کنید، در برنامه انیمیشن سازی هم به همان شکل دیده و رندر خواهد شد.

مشکلات تفاوت ظاهری از جایی شروع میشه که در حین اجرا، طراحی شما رو با تغییر سایز استفاده میکنند.

وقتی یه تغییر سایز روی تصویر انجام میگیره، نرم افزار باید کلیه پیکسل ها رو بازسازی کنه و این کار رو با فرمول ریاضی انجام میده و نه به صورت بصری.

چندین فرمول متفاوت برای تغییر سایز تصاویر پیکسلی وجود داره و نرم افزارهای متفاوت، از انواع متفاوتی از این فرمول ها استفاده میکنند.

برای مثال در فتوشاپ به دلیل اینکه شما روی تک فریم دارید کار میکنید و زمان پردازش اهمیت کمتری نسبت به کیفیت داره، در هنگام تغییر سایز از فرمول های پیچیده ای نظیر lanczos استفاده میشه، در موهو به دلیل اهمیت سرعت نسبت به کیفیت، از فرمول nearest neighbour و bicubic.

اینجا است که چیزی که شما در فتوشاپ میبینید با چیزی که در موهو هست متفاوت به نظرتون میاد.

حالا اگه به جای اینکه تغییر سایز رو به نرم افزار بسپارید بیایید و خودتون برای هر سایز مورد نیاز، یک بار کاراکتر/صحنه/شیء رو در همون سایز طراحی کنید، این شما هستید که نحوه نمایش رو به صورت بصری خلق میکنید و نه یک فرمول اتوماسیون شده که نرم افزار استفاده میکنه و شما حاکم بر نحوه نمایش و یا تغییر/عدم تغییر ظاهری خواهید بود.

اینهم یه نمونه کاراکتر در ابعاد معمولی (تمام تنه)

که در هنگام زوم روی صورت، لک های صورت مجدداً طراحی شدند تا حجم بیشتری از آنها دیده بشه، اگه این تصویر رو به صورت اتوماتیک کوچک سازی کنیم، اکثر این لکه های ریز از بین میروند و اگر از تصویر کوچک نیز بزرگنمایی کنیم علاوه بر افت کیفیت، لکه ها بسیار بزرگ و به شکل خال های زیگیل به نظر می آیند پس با طراحی مجدد این مشکل را حل میکنیم.

اینجا هم روی شلوار و کفش ایشون زوم شده، در این صحنه texture بیشتری به این بخش داده شده.

* و در آخر بازهم اشاره کنم که اگر texture و براش ها رو ساده کنید و کمتر ازشون استفاده کنید، یا به عبارت دیگه طراحی رو بیشتر به سمت استایل flat و یا طراحی کامل با vector ها پیش ببرید، کل دردسر تغییر سایز از بین میره.
    ویرایش توسط pejii : 11-13-17 در ساعت 19:01

دوستان متخصص به خصوص استاد هادی پور بزرگوار و pejii گرامی منتظر راهنمایی شما هستم

اوه پست برا من نیومده بود تشکر الان مطالعه میکنم

تشکر از شما
    فقط سوالی که میمونه اینه که مثلا قراره در سند کیفیت hd توی موهو ساخته بشه آقای هادی پور فرمودند که کاراکترها رو هم باید توی سندی به اندازه 720*1280 ساخته بشه با این توصیف (توضیح : کاراکترهای ما توی فتوشاپ باید باشه حتما و اینکه دارای دوازده طیف براش روی همه یعنی از نظر رنگ آمیزی پیچیده هست) : 1- کاراکتر های زوم شده رو توی سند با چه اندازه ای بسازم؟ 2- پس از هر کاراکتر یا ساختمانی دو تا طراحی بشه یکی در حالت بزرگ دیگری در حالت زوم درسته؟ 3- یه سوال دیگه اینه که وقتی کاراکتر رو توی سندی هم اندازه خود کادر موهو (hd) بسازیم وقتی توی موهو وارد میکنیم هم اندازه کل کادر برنامه وارد میشه بعدباید کوچیکش کنیم توی موهو تا به اندازه ای بشه که میخوایم آیا این کوچیک کردن توی خود موهو مشکل و تغییری ایجاد نمیکنه؟

pejii آنلاین نیست.
    Accountable and help

شماره کاربری
    26845
    فقط سوالی که میمونه اینه که مثلا قراره در سند کیفیت hd توی موهو ساخته بشه آقای هادی پور فرمودند که کاراکترها رو هم باید توی سندی به اندازه 720*1280 ساخته بشه با این توصیف (توضیح : کاراکترهای ما توی فتوشاپ باید باشه حتما و اینکه دارای دوازده طیف براش روی همه یعنی از نظر رنگ آمیزی پیچیده هست):

1- کاراکتر های زوم شده رو توی سند با چه اندازه ای بسازم؟
    2- پس از هر کاراکتر یا ساختمانی دو تا طراحی بشه یکی در حالت بزرگ دیگری در حالت زوم درسته؟
    3- یه سوال دیگه اینه که وقتی کاراکتر رو توی سندی هم اندازه خود کادر موهو (hd) بسازیم وقتی توی موهو وارد میکنیم هم اندازه کل کادر برنامه وارد میشه بعدباید کوچیکش کنیم توی موهو تا به اندازه ای بشه که میخوایم آیا این کوچیک کردن توی خود موهو مشکل و تغییری ایجاد نمیکنه؟
    قبل از هرچیز، منظور آقای هادی پور این بود که (بهتره) نه (باید).

اگه قراره که انیماتورها/کارگردان/ریگ بند کاراکتر/.... تغییر سایز بدند به طراحی شما، پس اینکه شما در چه سایزی طراحی کنی اهمیت زیادی نداره و بهتره که بزرگتر طراحی کنید، به هر حال کمی تغییر در ظاهر براش ها و تکستچرهاتون خواهید داشت.

پیشنهاد میکنم که طراحی اولیه یکی از کاراکتر ها را در یک سند آزمایشی بسازید، ابعاد رو هم 1000 پیکسل در ازای هر متر قد در نظر بگیرید، مثلاً برای یک کاراکتر 2 متر و نیمی، یک سند 3000 در 3000 بسازید، نیم متر بالا و پایین جای باز بزارید برای خودتون و اطراف هم زیاد جای خالی باشه که اگه خواستید پالت رنگ یا ابزارهای اضافی برای شخصیت طراحی کنید و در فایل قرار بدید یک مقدار جا داشته باشید.

بعد اون کاراکتر رو به یک سند 1280x720 HD ببرید، روی صورتش زوم کنید، اگه افت کیفیت نداشتید که همه حله، و اگر نه ابعاد سند طراحی رو دو برابر کنید.

به این شکل کاراکتری دارید که هم در صحنه معمولی و هم در صحنه های زوم شده کاملاً با کیفیت خواهد بود، میماند مشکل اینکه با تفاوت ظاهری و حذف پیچیدگی های طراحی اتان میتوانید کنار بیایید یا نه، برای تست اینکه حدوداً کاراکتر شما در صحنه های معمولی به چه شکل میشود هم باز یک سند 1280x720 بسازید، کاراکتر 3000x3000 خود را به آن وارد کنید، به قدری آن را کوچک کنید که حدوداً نیمی از طول صحنه را اشغال کند، اگر دیدید که جزئیات مهمی را از دست میدهید، مجبور به طراحی یک نسخه کوچک از کاراکتر را برای استفاده در چنین مواردی دارید.

در این حالت پیشنهاد میکنم کاراکتر خود را در ابعاد یک سوم طراحی قبلی بسازید، در سندی با ابعاد 1000x1000. این نسخه کوچک شده کاراکتر را برای صحنه های معمولی ارائه دهید.

در مورد ساختمان و محل های بزرگ/پشت صحنه/.... خیلی به صرفه تره (از نظر زمانی و پردازشی هم برای شما هم انیماتورها) که همه چیز در همون ابعادی که استفاده میشه طراحی بشه، ساختمانی که قراره در دور دست باشه واقعاً لازم نیست جزئیات کاملی داشته باشه. فقط اگه قرار باشه روی اون زوم بشه بیایید و آنرا هم در ابعاد بزرگ طراحی کنید. ابعاد سند را هم نسبت به ابعاد و متراژی که آن شیء داره به همان شکل که برای کاراکتر سند زده بودید بسازید، مثلاً اگر برای کاراکتر هر متر قد 1000 پیکسل در سند جای گرفته، برای ساختمان هم هر متر 1000 پیکسل قرار بدید.

فقط یک نکته، در هنگام طراحی صحنه ها و ساختمان و اشیاء ای که قراره صحنه را پر کنند، کمی بیشتر از آنچه لازم است طراحی کنید تا دست انیماتورها برای حرکت دوربین بازتر باشه. مثلاً اگر در نمای معمولی 10 طبقه از ساختمان معلومه و در هنگام زوم 1 طبقه، 14 طبقه از آن ساختمان را طراحی کنید، اگر در صحنه ای یک چهار راه از خیابان مشخصه، شما چند متر اطراف آن را هم طراحی کنید، اگر یک منظره برای انیمیشن 1280x720HD میسازید، سندی در ابعاد 1380x820 بسازید و 100 پیکسل بیشتر طراحی کنید.

سلام pejii گرامی
    واقعا دیگه چیزی باقی نذاشتید برا سوال پرسیدن جوابتون عالی بود دنبال یه همیچین راهنمایی ای بودم که با اعداد و ارقام باشه.فوق العاده بود (حداقل برای من).
    من روی راهنمایی های شما کار میکنم هر جایی سوال بود دوباره از خدمتتون میپرسم.
    فقط یه سوال : این جمله آخر رو یه بار توضیح بدید که چرا باید 100 پیسکل اضافه بگیرم.
    پستتون عالی بود.

pejii آنلاین نیست.
    Accountable and help

شماره کاربری
    26845
    این جمله آخر رو یه بار توضیح بدید که چرا باید 100 پیسکل اضافه بگیرم.
    ابعاد رو توی ساختن پشت صحنه و اشیایی که از صحنه بیرون میزنند معمولاً برای این بیشتر میگیرند که اگه نیاز به حرکت اتفاقی دوربین بود، مثلاً فرض کنید یه چیزی محکم میخوره به زمین و صحنه قراره بلرزه، دیتای کافی اطراف کادر باشه که بتونند با دوربین بازی کنند.

کاملا حق باشماست پرفکت
    باتشکر ازشما من کارام رو انجام میدم هر جا به مشکل برخوردم باشما مشورت میکنم

سلام خدمت دوستان گلم
    آقای ali1990 یه سوال از دوستان پرسیده بودند من که مطالعه کردم برای من هم پیش اومده بود از جناب هادی پور عزیز و pejii محترم درخواست پاسخگویی کامل (و کارشناسی مثل همیشه ) دارم :
    2- آیا براشی که توی ساخت کاراکتر توی فتوشاب ازش برای ساخت کاراکتر استفاده میشه پیکسلش برای استفاده کاراکتر در اس دی با اندازه براش برای کاراکتری که توی اچ دی استفاده میشه فرق میکنه یا نه؟
    و به طور کلی یه توضیحی هم راجع به اندازه های پیکسلهای براشهای فتوشاپ بدهید که مثلا چرا یه براش ساده اندازه های پیکسلی متخلف داره یا اینکه یه براش پیچیده چرا یه اندازه مشخص براش میذارن و اینکه بزرگ و کوچیک کردنشون چه تاثیری داره

سلام مجدد
    آقای هادی پور عزیز خواهش میکنم در صورت امکان یه سوال زیر پاسخ کامل کامل بدهید تشکر از شما
    عکسهای زیر شات هایی از سریال معروف باب اسفنجی هست یک شات از کیفیت پایین و دوشات از کیفیت 1080
    حالا سوال اینه که توی کیفیت هایی که میبینیم چه عاملی باعث این تفاوت شده یعنی طراحی کاراکتر در این دو کیفیت فرق میکنه ؟ براش هایی که برای طراحی انجام شده چی ؟ یا هر عاملی که شما کارشناس عزیز به ذهنتون میرسه رو بیان کنید
    (فرض بر اینه که نوع خروجی باعث این عامل نشده باشه یعنی جواب شما این نباشه که هردو کاراکتر با یه کیفیت ساخته شده و فقط خروجی متفاوت باعث این تغییر کیفیت هست ) امیدوارم که تونسته باشم منظورمو رسونده باشم
    باز هم تشکر و درخواست پاسخ جامع رو دارم
    تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده    

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع