برای دانلود پلاگین و اسکریپت های افتر افکت و پریمیر پرو     کلیک کنید
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

مشاهده : 4664 , پاسخ ها : 3
موضوع: توضیح: انکودینگ چیست؟

توضیح: انکودینگ چیست؟

(نکته: میدونم چندتا مهندس نرم افزار اینجا داریم پس اگر غلطی دارم بگید).

انیمیتورها، موشن گرافیستها، تدوینگرها و رنگبندها هرروزه با انکودینگ ویدئو روبرواند و برای تازه کارهای این فیلد سوال پیش می آید که انکودینگ چیست؟

انکودینگ در علوم کامپیوتر دو معنی دارد: رمزگذاری، و map کردن. وقتی ما یک فایل ویدئو را انکود یا ری انکود میکنیم، داریم دیتا را مپ میکنیم.

سکوئنسهای باینری و هگزادسیمال (پایه 2 و پایه 16) که دستورات کامپیوتری را تشکل میدهند اکثر کانسپتهای یک نرم افزار را حالیشان نیست. وقتی با یک نرم افزار کار میکنید هزاران فایل دستورهای پشت سر هم (کانسکیوتیر) را پردازنده میفرستند و پرذازنده بر اساس کلاک و سایکل آنها را اجرا میکند. اینجاست که انکودینگ به کار می آید.

فرض کنید میخوایم کارت پاسور را به کامپیوتر بشناسانیم. کارت پاسور 4 دسته و 13 رده دارد. 10 تا ازین رده ها را میتوان با اعداد صحیح به کامپیوتر شناساند اما دسته ها را (خشت، دل، و...) و رده ها را (بی بی، سرباز، شاه، آس) را نمیتون شناساند. پس اینجاست که انکودینگ استفاده میکنیم. مثلا:

خشت -> 0؛ دل -> 1؛ و غیره.

حالا یک فریم ویدئو را در نظر بگیرید. فقط یک متغیر در دست نیست، هزاران متغیر در عملند. رنگ، محل پیکسل، اینترلیو فریم بعدی و قبلی، و هرچه که به فکرتان میرسد!

به روش انکود کردن کدک میگویند. برای ویدئو چند کدک داریم که اکثرشان Compressive هستد یعنی از الگوریتمهایی استفاده میکنند که حجم فایل پایین بیاید. اگر میخواید بدانید این الگوریتمها چطورند، برای مثال به الگوریتم Minify.js توجه کنید که حجم فایلهای جاوااسکریپت برای صفحات وب را پایین می اورد.

1- خطوط بین کد را بردار.
    2- اسپیسهای بین کد را بردار.
    3- کامنتها را بردار.
    4- دیلیمیترها را بردار.

حالا کدکهای ویدئو هم از الگوریتمهای همانند مینیفای جی اس استفاده میکنن فقط قویتر.

سوال: از چه کدکی برای انکود کردن ویدئوهایم استفاده کنم؟

جواب سوال ساده ست. اگر از OS/X استفاده میکنید از ProRes و اگر از ویندوز استفاده میکنید از DNxHD استفاده کنید! هرگز از AVI استفاده نکنید چون کاملا قدیمی شده و بیت دپت بالاتر از 8 بیت را ساپورت نمیکند و کالر منیجمنتش برای فایلهای HD مناسب نیست. یکی از مشکلات بزرگ فایل AVI ایجاد "بندینگ" یا "رد ردی کردن رنگهای تیره" است. اگر میخواید بدانید بندینگ چیست، فوتوشاپ را باز کنید، و Web Color ها را مشاهده کنید. جالب نیست نه؟ اگر میخواید مثل تلوزیون ایران کیفیت کارتون در حد YouTube Poopـها نباشه AVI رو بذارید کنار (من به خاطر همین ماهواره خریدم!)

مشکل: حجم این فایلها برای آپلود در اینترنت زیاد است.

این کدکها برای آپلود مناسب نیستند. مخصوصا آپارات که هیچکدام را نمیشناسد. برای آپلود و انتقال فایل از H264 یا نسخه جدید کدک H265 استفاده کنید.

امیدوارم به دردتون خورده باشه.

منبع: How to Think Like a Computer Scientist - MIT Press

pejii آنلاین نیست.
    Accountable and help

شماره کاربری
    26845
    منبع شما تحقیقات کافی نداشته و یا به اشتباه ترجمه شده.

به روش انکود کردن کدک میگویند.
    کدک صرفاً الگوریتم فشرده سازی و بازگشایی را در خود داشته، در هر دو پروسه انکودینگ و دِکودینگ encoind/decoding استفاده میشود.

اگر قصد تحقیق جامع در مورد انکودینگ و کدک ها را دارید، پیشنهاد میکنم در wikipedia به دنبال مطالب اصلی و ترجمه نشده بگردید.

سوال: از چه کدکی برای انکود کردن ویدئوهایم استفاده کنم؟

جواب سوال ساده ست. اگر از OS/X استفاده میکنید از ProRes و اگر از ویندوز استفاده میکنید از DNxHD استفاده کنید! هرگز از AVI استفاده نکنید چون کاملا قدیمی شده و بیت دپت بالاتر از 8 بیت را ساپورت نمیکند و کالر منیجمنتش برای فایلهای HD مناسب نیست. یکی از مشکلات بزرگ فایل AVI ایجاد "بندینگ" یا "رد ردی کردن رنگهای تیره" است. اگر میخواید بدانید بندینگ چیست، فوتوشاپ را باز کنید، و Web Color ها را مشاهده کنید. جالب نیست نه؟ اگر میخواید مثل تلوزیون ایران کیفیت کارتون در حد YouTube Poopـها نباشه AVI رو بذارید کنار (من به خاطر همین ماهواره خریدم!)
    جواب این سوال اصلاً ساده نیست و کاملاً بستگی به نیاز و مورد مصرف کاربر داره.

اگه کاربر قصد ارائه ویدیو را به گروه تدوینی داشته باشه که تجهیزات و نرم افزارهاشون فقط یک کدک و یک فرمت خاص رو ساپورت کنند، به هیچ وجه نمیتونه در فرمت و کدک دیگری فایل رو تحویلشون بده.

کاربری که کار شخصی با فایل داره (برای مثال انتقال دیتا بین دو برنامه متفاوت) اول باید ساپورت این دو برنامه رو بررسی کنه و بعد بهترین فرمتی رو انتخاب کنه که هر دو بتونند استفاده کنند.

کاربری که برای آرشیو راش های فیلم برداری اش و یا رندر نهایی تولیدات دیجیتالی دنبال یه کدک میگرده (شخص خودم) کاملاً نیازش متفاوته و موارد خاصی هست که باید در نظر داشته باشه، برای مثال من ویدیوهایی دارم که 24 بیت هستند، به هیچ وجه اینها رو نمیتونم با کدک های معمول ذخیره سازی و پخش آرشیو کنم. کلی دیتا از بین میره. در این موارد من به شخصه از ظرف AVI با کدک UtVideo استفاده میکنم.

یه مثال دیگه هم بزنم. در پروژه قبلی ای که کار میکردم، گروه برنامه نویسی ما نیاز داشت ویدیوی با کانال آلفا در براوزر استفاده کنه. بعد از تحقیق به این نتیجه رسیدیم که از کدک VP9 و ظرف webm استفاده کنیم. تنها انکودری هم که پیدا کردیم در آن زمان که کدک VP9 را با توانایی ذخیره کانال آلفا در خود داشت، کلی مشکلات با فایل های AVI و کدک هایی داشت که ما در دست داشتیم. آخرش مجبور شدیم PNG Sequence در ظرف MOV بهش بدیم.

در مورد AVI هم یک نکته مهم رو فراموش نکنیم، این ظرف 2 نسخه داره. نسخه اولش بعله بسیار قدیمی است و تقریباً دیگه مصرفی نداره.
    نسخه فعلی که در انکودرها و برنامه های کار با تصویر دیگری دیده میشه، تنها نقطه ضعفش عدم ذخیره اطلاعات aspect ratio تصویر در خود فایل هست.
    AVI هیچکونه محدودیت دیگری نداره و تمام محدوده رنگ های استاندارد رو پشتیبانی میکنه (تا 32 بیت) که در این محدوده هیچ باندینگی دیده نمیشه.

ممنون از تصحیحتون.

در حال حاضر یکی از بهترین انکودینگ ها برای سایت های دانلود x265 هستش.

کلمات کلیدی این موضوع