با سلام خدمت اساتید ارجمند ویدئو افکت

امروز در هنگام نصب ویندوز 7 به نکته خ جالبی برخوردم که قبلا بهش تو.جه نداشتم و آنهم این بود که پس ز نصب ویندوز در درایو سی من فقط 30 گیگ فضای خالی منونده بود ر حالی که سی من 100 گیگ حجمش بود حتی چند بار ویندوز رو نصب کردم اما همچان این مشکل برقرار بود و یک ویندوز ساده 70 گیگ فضا رو بلعیده بود!!!

به هرحال کلی ور رفتن تو سیستم چیز جالبی رو دیدم دو تا فایل مخفی به نامهای pagefile.sys و hiberfil.sys سئول این مشکل بودن و حدود 50گیگ رو گرفته بودن خلاهصه با یک سرچ ساده تونستم حذفشون کنم و به فضای 85 گیگ فضای خال برسم ه خیلی حال داد
حالااین فایلها چی هستند

فایل pagefile.sys:

این فایل برای مدیریت حافظه مجازی (Virtual Memory) استفاده می شود و حجم آن قابل تغییر توسط شما می باشد و می توانید حتی آن را غیرفعال (حذف) نمایید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:
1.به Properties موجود در My Computer ویندوزهای قبل 8 و در Computer ویندوز 8 و یا همان This PC موجود در ویندوز 8.1 مراجعه نمایید.
2.روی Advance System Setting کلیک کرده و در پنجره باز شده روی Settings اولی که در بخش Performance می باشد کلیک نمایید.
3.در پنجره جدید در تب دوم که Advance نام دارد کلیک کرده و Change را انتخاب کنید.
4.حال اگر تیک اولی که اتوماتیک ویندوز می باشد فعال است را می توانید بردارید و مقدار دلخواه به درایوهای خود بدهید. (Custom size) که دو بخش حجم اولیه و حداکثر حجم به مگابایت برای این کار گذاشته شده اند که پس از انتخاب روی Set کلیک نمایید تا تنظیم گردد و برای خاموش کردن این فایل و حذف در درایو انتخاب شده گزینه No paging file را می توانید انتخاب نمایید.
5.در انتها برای انجام دقیق مراحل یکبار Reboot انجام دهید.
دقت نمایید بودن این فایل ضروری نمی باشد ولی برای اجرای بهتر لازم می باشد و این را هم به یاد داشته باشید حجم زیاد تر از معمول این فایل باعث کندی سیستم می شود.

.
فایل hiberfil.sys:
این فایل همان حجم RAM واقعی شما می باشد که چون قابلیت Hibernate را روشن کرده اید ایجاد شده است تا در صورت هایبرنیت شدن سیستم فایل های داخل رم به این فایل منتقل گردند و پس از روشن شدن سیستم آنها با بتوان سیستم بازیابی کند. برای برداشتن و حذف این فایل کافیست شما قابلیت Hibernate را از ویندوز خود بردارید که برای این کار در ویندوز این مطلب نوشته شده. با برداشتن آن فایل هم پاک می شود و قابلیت Hibernate هم پر یک فرمان ساده در cmd داره ه با یک سرچ ساده میتونیدپیداش کنید

امیدوارم مفید بوده بشه