برای دانلود پلاگین و اسکریپت های افتر افکت و پریمیر پرو     کلیک کنید
صفحه 4 از 5 نخستنخست ... 2345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 31 به 40 از 50

مشاهده : 11815 , پاسخ ها : 49
موضوع: آموزش گام به گام تصویر برداری

اصلاح نور:
    برای اصلاح نور به 6 روش می شه عمل کرد.

1- اصلاح نور صحنه:
    برای این کار درصورتی که نور صحنه کم باشه می شه از پرژکتورهای مخصوص و یا استفاده از رفلکتور و یا به صورت ترکیب هر دو وسیله نور رو اصلاح کرد. درصورت زیاد بودن نور صحنه می شه از وسیله ای به نام دیفیوزر که یک پارچه نازک هست استفاده کرد و نور کل صحنه و یا بخش مورد نظر رو کم و تلطیف کرد که البته دیفیوزر مثلاً در فضای باز اصلاً کارآمد نیست. چرا که شما باید کل سطح بالای محل تصویربرداری رو با دیفیوزر بپوشونید.
    2- اصلاح نور بوسیله تغییر میزان حساسیت سنسور:
    با کم کردن میزان حساسیت سنسور شما می تونید تصاویری با نور کمتر ثبت کنید و با بالا بردن میزان حساسیت سنسور تصاویری با نور بیشتر که البته تأثیراتی رو بر کیفیت تصویر داره. با کم کردن حساسیت سنسور کنتراست نرمتری به دست میاد و با بالا بردن اون درصدی نویز به تصویر اضافه می شه.
    3- اصلاح نور بوسیله ی دیافراگم:
    با باز کردن دهانه ی دیافراگم نور بیشتری به سنسور می رسه و در نتیجه تصاویر با نور بیشتری ثبت می شه و با بستن دهانه دیافراگم نور کمتری به سنسور می رسه و در نتیجه تصاویری با نور کمتر ثبت می شه. (نکته: اعداد کوچکتر دیافراگم نشانگر دیافراگم بازتر و اعداد بزرگتر نشانگر دیافراگم بسته تر هستش).
    4- اصلاح نور بوسیله ی سرعت شاتر:
    با بالا بردن سرعت شاتر مدت زمان کمتر به سنسور نور می رسه و در نتیجه تصاویری با نور کمتر ثبت می شه و با پائین آوردن سرعت شاتر مدت زمان بیشتری به سنسور نور می رسه و تصاویری با نور بیشتر ثبت می شه. (نکته: برای تهیه ی تصویر به صورت نرمال سرعت شاتر نباید از 1/25 پائین تر باشه)
    5- اصلاح نور بوسیله فیلتر nd:
    فیلتر nd یک فیلتر خاکستری رنگ هستش که "معمولاً" جلوی لنز بسته می شه تا از میزان نور ورودی به لنز کم بشه. (در برخی از دوربینها فیلتر nd داخل ساختار بدنه دوربین قرار داده شده و شما با فعال کردن اون می تونید از تأثیر اون بهره مند بشید که البته به این علت که تنها کاربرد فیلتر nd کم کردن میزان نور نیست از عملکرد کامل برخوردار نیست)
    6- اصلاح نور به وسیله ی گین الکترونیکی:
    در کل این شیوه، شیوه ی خوبی نیست. چرا که به صورت الکترونیکی میزان نور تصویر ثبت شده رو بالا و یا پائین میاره. و بالا بردن گین باعث ایجاد نویز در تصویر می شه.

????? ?? ??? ?????? ???? ???

???? ?? ?????? ???.... ??? ???? ????? ??? ???? ???? ? ????? ????? ??
    ??? ?? ??? ?? ?? ??? ??????... ?? ?? ????? ? ????? ???
    ??? ??? ???? ??? ?? ????... ?? ????? ???? ??? ?? ??? ?????
    ?? ???? ??? ????? ???

????? ??????... ????? ??????????? ??????? ? ???????

شناخت بیشتر لنزها:

برای شناخت لنزها و بررسی آنها نیازمند درک مطلبی به نام فاصله ی کانونی هستیم.

فاصله کانونی (focal length)
    شعاعهای موازی نور که از بی نهایت به یک عدسی محدب می تابند در نقطه ای پشت عدسی همدیگر را قطع میکنن. فاصله میان مرکز عدسی تا آن نقطه را اصطلاحاً فاصله ی کانونی عدسی می گن.
    در یک لنز هم که ترکیبی از عدسیهای مختلف هستش، فاصله ی میان مرکز (محل قرار گیری تیغه های دیافراگم در لنز) تا محل تشکیل تصویر (سطح فیلم یا سنسور) فاصله کانونی لنز هستش. فاصله کانونی را با حرف F و برحسب میلیمتر نشان میدن.

نام: 1.gif نمایش: 103 اندازه: 5.4 کیلو بایت

?? ???? ??? ????? ???

شناخت بیشتر لنزها:

انواع لنز:
    لنزها بر اساس میزان فاصله ی کانونی به سه دسته ی کلی تقسیم بندی می شن.

لنز نرمال- لنز واید انگل- لنز تله فوتو

تقسیم بندی این سه لنز از لحاظ ساختار به این صورت:
    وقتی فاصله ی کانونی لنز برابر با قطر سنسور باشه لنز نرمال، درصورتی که فاصله ی کانونی کمتر از قطر سنسور باشه نوع لنز، لنز واید انگل و درصورتی که فاصله ی کانونی بیشتر از قطر سنسور باشه لنز تله فوتو محسوب می شه.

در لنزهای نرمال تقریباً تصویر حاصله از لحاظ ابعاد اجسام و پرسپکتیو برابر با اون چیزی هست که ما به صورت طبیعی با چشم می بینیم.
    در لنزهای واید انگل تصویر حاصله از لحاظ ابعاد کوچکتر و پرسپکتیو اغراق آمیزتر از چیزی هست که ما به صورت طبیعی با چشم می بینیم.
    در لنزهای تله فوتو تصویر حاصله از لحاظ ابعاد بزرگتر و پرسپکتیو کمتر از چیزی هست که ما به صورت طبیعی با چشم می بینیم.
    لازم به ذکر هست که عمق میدان وضوح در لنزهای واید بیشتر و در لنزهای تله کمتره.

مجموعه لنزها به دو دسته ی لنز تک (یا لنز فیکس) و لنز زوم تقسیم بندی می شن.
    در لنزهای تک یا لنزهای فیکس تنها از یک فاصله ی کانونی می شه بهره گرفت و برای بزرگ نمایی و کوچک نمایی تصاویر باید فاصله دوربین با اجسام رو کم یا زیاد کنیم.
    در لنزهای زوم می شه چنیدن فاصله کانونی رو داشت. مثلاً یک لنز زوم می تونه از فاصله ی کانونی 70 تا 200 رو دارا باشه.

لنز تک یا لنز فیکس:

فایل پیوست 3414

لنز زوم:

فایل پیوست 3415

در تقسیم بندی لنزها از لحاظ فاصله کانونی می شه به دسته های دیگری هم اشاره کرد:
    مثل لنزهای سوپر واید و فیش آی در نوع لنزهای واید و لنزهای سوپر تله فوتو در لنزهای تله
    ویرایش توسط mohammad_anvaran : 02-02-14 در ساعت 02:51

?? ???? ??? ????? ???

کارتون عالی دوست عزیز

نقل قول نوشته اصلی توسط Ariana نمایش پست ها
    کارتون عالی دوست عزیز
    لطف دارید آریانا جان.

?? ???? ??? ????? ???

همیشه فکر میکردم خیلی چیزا از فیلم برداری سرم میشه
    وقتی این مطالب رو خوندم فهمیدم که هیچی سرم نمیشه
    عیب بعضی (اندکی) از بچه های ما اینگه مطالعه کمی دارند( مثه خودم) و همش دنبال تکنیک های نرم افزاریند
    من که همشون رو save کردم بقول کابر (کلاغک) اگه بتونین این مجموعه رو بصورت pdf بذارید که عالی میشه
    یاد گرفتم و تشکر می کنم

نقل قول نوشته اصلی توسط مجید2 نمایش پست ها
    همیشه فکر میکردم خیلی چیزا از فیلم برداری سرم میشه
    وقتی این مطالب رو خوندم فهمیدم که هیچی سرم نمیشه
    عیب بعضی (اندکی) از بچه های ما اینگه مطالعه کمی دارند( مثه خودم) و همش دنبال تکنیک های نرم افزاریند
    من که همشون رو save کردم بقول کابر (کلاغک) اگه بتونین این مجموعه رو بصورت pdf بذارید که عالی میشه
    یاد گرفتم و تشکر می کنم
    شما لطف دارید. البته هنوز آموزشها کامل نشده و به امید خدا بعد از اتمام آموزش ها و ویرایش صحیح مطالب فایل PDF می سازم و در اختیار کاربران محترم Video-effects.ir قرار می دم.

?? ???? ??? ????? ???

honda.moji آنلاین نیست.
    Member Website

شماره کاربری
    3111
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad_anvaran نمایش پست ها
    تئوری تصویربداری (اصول پایه)
    اصول کادربندی
    شناخت کادر:

کادرها در تصویربرداری و عکاسی کاملاً با هم تشابه دارن. کادرها از بسته ترین کادر تا بازترین کادر به این ترتیب هستند:
    اکستریم کلوزآپ- کلوزآپ- مدیوم کلوزآپ- مدیوم شات- نی شات (آمریکن شات یا شات آمریکایی)- فول شات- لانگ شات.
    البته کادری هم به نام اینسرت هست که حدی براش تعریف نشده. مثلاً اگه سوژه انسان باشه اینسرتش می تونه یک چشم باشه و یا یک بند انگشت. و اگه سوژه منظومه ی شمسی باشه اینسرتش می تونه کره ی زمین باشه و یا ماه.
    در مورد کادر نی شات باید بگم توی عکاسی و سینمای کلاسیک چنین کادری وجود نداشته و بعدها در فیلمهای وسترن ساخته شده. بدین ترتیب که وقتی توی فیلم دو نفر می خواستن دوِل کنن کادر فول شات خیلی باز بوده و توی کادر مدیوم شات هم اسلحه ها خارج از کادر قرار می گرفتند. به همین دلیل کادری رو با نام نی شات یا همون آمریکن شات ساختند که نمای اون از بالای زانو تا حد نرمال هدروم بود.
    نمای دیگه ای هم هست بنام اکستریم لانگ شات که تنها فرانسوی ها توی دکوپاژ از این نام استفاده می کنند. اکثر کشورها از اون توی دکوپاژ با همان نام لانگ شات یاد می کنند.فایل پیوست 1994

البته درستتره اندازه نما ها این هست :

نام: 0027.jpg نمایش: 52 اندازه: 106.3 کیلو بایت
    ??? ???? ???? ?? ????? ???????

نقل قول نوشته اصلی توسط honda.moji نمایش پست ها
    البته درستتره اندازه نما ها این هست :

نام: 0027.jpg نمایش: 52 اندازه: 106.3 کیلو بایت
    دوست عزیز فرمایش شما من رو کلی به شک انداخت. ولی سعی کنید مطالبتون رو درست بررسی کنید. بخاطر این مطلب شما، باز هم رجوع کردم به جزوات و همچنین اساتیدم. مطالب ارائه شده در مورد اندازه نما درست بوده.
    البته در اوایل کارم برای سیمای جمهوری اسلامی ایران با چنین کادرهای ذکر شده توسط شما آشنا شدم. و با گذشت زمان متوجه شدم که افرادی که براشون تصویربرداری می کردم تجربی کار کردن و گاهاً از خودشون اسم روی نماها گذاشتن.
    برای درک بهتر مطالب ذکر شده به کتابهای نما به نما (جلد یک) انتشارات سینمایی فارابی- تصویربرداری - و - اصول فیلمسازی کوتاه و سینمایی رجوع کنید.

?? ???? ??? ????? ???

honda.moji آنلاین نیست.
    Member Website

شماره کاربری
    3111
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad_anvaran نمایش پست ها

دوست عزیز فرمایش شما من رو کلی به شک انداخت. ولی سعی کنید مطالبتون رو درست بررسی کنید. بخاطر این مطلب شما، باز هم رجوع کردم به جزوات و همچنین اساتیدم. مطالب ارائه شده در مورد اندازه نما درست بوده.
    البته در اوایل کارم برای سیمای جمهوری اسلامی ایران با چنین کادرهای ذکر شده توسط شما آشنا شدم. و با گذشت زمان متوجه شدم که افرادی که براشون تصویربرداری می کردم تجربی کار کردن و گاهاً از خودشون اسم روی نماها گذاشتن.
    برای درک بهتر مطالب ذکر شده به کتابهای نما به نما (جلد یک) انتشارات سینمایی فارابی- تصویربرداری - و - اصول فیلمسازی کوتاه و سینمایی رجوع کنید.
    سلام

دوسته بزرگوار من ؛ نما به نما - اتیون دی کاتز - هر دو جلدش رو من خوندم ! به علاوه اصول فیلمسازی و چندین کتاب در این زمینه !

در مورد نما ها هم حق با شماست ، تقریبا هر کدوم از تیم های کارگردانی نماهای مختلفی رو برای خودشون دارن ؛ ولی این نما ها استاندارد آمریکا هستند
    ??? ???? ???? ?? ????? ???????

صفحه 4 از 5 نخستنخست ... 2345 آخرینآخرین

کلمات کلیدی این موضوع