برای دانلود پلاگین و اسکریپت های افتر افکت و پریمیر پرو     کلیک کنید
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

مشاهده : 2172 , پاسخ ها : 3
موضوع: آموزش نصب ویندوز UEFIi/ gpt کردن هارد

abbaskarimi78 آنلاین نیست.
    Member Website

شماره کاربری
    3615

آموزش نصب ویندوز UEFIi/ gpt کردن هارد

سلام دوستان / یکی دو هفته قبل اتفاقات خیلی جالبی برای من افتاد که جا داشت این تجربیات رو در اختیار شما هم بگذارم چون حیاتی و جلبه/ جلبه یا جالبه!!!!
    من در این آموزش میخوام در خصوص نصب ویندوز یو ای اف ایی براتون بگم / پس اگه اطلاعات کامل دارید که هیچ اما اگه ندارید لطفا منو همراهی کنید تا پایان
    چند روز پیش پس از کلی کلنجار رفتن تصمیم گرفتم برم و هارد اس اس دی بخرم و خــــــــــــــریــــــــ ــــــــدم یک 128 و نصبیدم ویندوز جدید سرعتش فوقالعاده بود و خیلی حال کردم در ده ثانیه ویندوز بالا میاد بعد از چند روز اتفاق عجیبی افتاد یکی از درایور های من که قبل از این به خوبی کار میکرد دچار مشکل شد همش غیب میشد و ظاهر میشد / خطاهای عجیب غریب میداد قبلش بگم که من 4 ترا بایت هارد داشتم و یک اس اس دی 128 هم وصل کردم که حجم رفت بالای 4 ترا بایت / بعدم فهمیدم که اگه هارد ما بالای 4 ترابایت باشه حتما باید ویندوز یو ای اف ایی ویندوز نصب کنیم وگرنه سیستم ما دچار مشکلات میشه
    خوب سوال اول این uefi اصلا کجاست؟
    وقتی سیستم رو بوت میکنید و میخواهید ویندوز رو نصب کنید این گزینه رو میتونید ببیند/ وقتی میخاید درایور دی وی دی رو انتخاب کنید انجاست اره خود خود خودشه
    خوب حالا این گزینه به چه دردی میخوره؟
    در ویندوز 7 نسخه ای اولیه از UEFI در هسته ویندوز قرار گرفت، نصب ویندوز 7 در این حالت تغییر زیادی را در سرعت ویندوز 7 ایجاد نمی کند. اما در ویندوز 8 به بالا بدلیل ایجاد قابلیت های جدیدی همچون Secure Boot، کنترل کامل بایوس از طریق UEFI، با نصب ویندوز در این حالت سرعت ویندوز بسیار بالا رفته و به ندرت کندی در این سیستم عامل بوجود می آید.
    UEFIمخفف : Unified Extensible Firmware Interface یک ویژگی نرم افزاری رابط بین سیستم عامل و سخت افزار میباشد. این ویژگی جایگزین رابط سخت افزار بایوس است.
    ویژگی UEFI، تمامی خدمات بایوس را پشتیبانی میکند. به وسیله این ویژگی میتوان عیب یابی و تعمیرات (یا تنظیمات امنیتی) را بدون نیاز به هیچگونه سیستم عاملی انجام داد.
    در صورتی که درایو اصلی یک SSD یا یک هارد ۳TB به بالا باشد می بایست هارد GPT باشد.(چون فقط در حالت UEFI می توان از هارد های بزرگتر از ۲TB بهره برداری کامل کرده و در حالت MBR نمی توان به بیشتر از ۲ ترابایت دسترسی داشت
    باید توجه داشت که با انجام این مراحل کلیه اطلاعات هارد پاک می شود لذا قبل از GPT کردن هارد حتما از اطلاعات هارد نسخه پشتیبان تهیه شود.
    خیلی خوب اگه کنجکاو شدید بریم ادامه ماجرا
    خلاصه مطلب: وقتی ما بالای 4 ترابایت هارد داریم / یا از هارد ssd استفاده میکنیم باید نوع پارتیشن بندیمون رو عوض کنیم و اول باید همه پارتیشن های سیستم رو حذف کنیم و وقتی میخو.اهیم ویندوز نصب کنیم در هنگام بوت در تنظیمات بایوس باید یک حالتی به نام gpt رو فعال کنیم در حالت معمولی ویندوز روی حالت mbr نصب میشه , و این مشکلات ایجاد میشه
    مشکلات شروع شد / مواد لازم:
    اولین قدمی که شما باید بردارید این است که مطمئن شوید که مادربرد شما شرایط زیر را داشته باشد:
    مادربرد مورد استفاده حتماً دارای بایوس UEFI باشد.
    مادربرد موردنظر از چیپست سری ۶ و ۷ و ۸ اینتل باشد. (مثال: Z68- Z77- Z87). استفاده از ویندوزهای ۷ و ۸ و ۸٫۱ نسخه ۶۴بیتی
    تهیه نسخه iso از ویندوز
    اکثر مادر بردها الان یو ای اف آی رو دارن / برای تهیه ویندوز هم میتونید به سایت سافت 98 مراجعه کنید و ویندوز 8.1 پرفشونال را دانلود کنید البته 64 بیتی که این قابلیت یو ای اف ای را داره / پس معلوم شد که علاوه بر مادر برد خود ویندوز ما هم باید یو ای اف ای باشد و هر ویندوزی نمیشه و باید ویندوز هم تکی باشه حالا چرا تکی در ادامه میگم
    خوب فرض کنیم ما ویندوز تکی ایزو 64 بیتی یو ای اف ای رو دانلود کردیم و در اختیار داریم
    خوب حالا باید چکار ش کنیم / خیلی آسان و راحت باید با نرم افزار پاور ایزو به صورت بوت ایبل رایتش کنید / اینقدر اسونه که نیاز به توضیح نداره
    اما من پیشنهاد میدم که ویندوز را به صورت بوتیبل رو یک عدد فلش بریزید و ویندوز رو از طریق فلش 4 گیگ یا 8 گیگ نصب کنید
    مشکل دوم:
    چطوری این کار رو بکنم؟؟؟؟؟؟
    برای اینکه بتونیم یک ویندوز بوتیبل رو فلش بریزیم به یک نرم افزار بسیار سبک به نام RUFUS نیاز داریم بعد از دانلود این نرم افزار که تو اینرنت ریخته فراوان باید ویندوز رو از طریق این نرم افزار بریزید تو فلش البته فلش رو قبلش باید فرمت به صورت fat32 کنید حتما
    آموزش کار با نرم افزار RUFUS:
    https://www.mediafire.com/?mrhpeaz73siw9mm

این فیلم رو نگاه کنید خیلی راحته / باید فایل ایزو رو به این نرم افزار معرفی کنید / نکته مهم مهم مهم در گزینه دوم هستش که باید حالت gpt رو استفاده کنید
    حالا این فیلم رو نگاه کنید همه چی دسستون میاد
    خوب حالا فرض کنیم شما موفق شدید یک فلش بوتیبل حاوی ویندوز 8.1 رو ایجاد کنید خوب تبریک میگم بریم سراغ نصب ویندوز( همینجا بگم که ویندوزهای اورجینال خود به خود یو ای اف ای ) هستند و ویندوزهای کرک شده رو باید بگردیم و ویندوز پرفشنال یو ای اف ای دار پیدا کنیم که تو خطوط بالا گفتم از کجا دانلودش کنید
    دکمه delet رو بزنید برید تو بوت گزینه uefi usb driver رو انتخاب کنید تا هم ویندوز از روی فلش بیاد بالا هم به صورت یو ای اف ای نصب بشه
    من تو اینترنت سرج کردم باید یک سری تنظیمات کوچیک هم تو تنظیمات بایوس مادر برد انجام بشه اما من انجام ندادم و اروری هم نداد / دیگه خود دانید
    خوب حالا مشکل اصلی اصلی اصلی ایجاد میشه انهم اینه که هاردهای ما همشون mbr هستند و gpt نیستند
    باور کنید این کارها خیلی خیلی آسونه و اصلا سخت نیست
    خیلی خوب حالا چه خاکی به سر کنیم !!!!!!!!! خوب معلومه دیگه باید هاردی که ویندوز روش نصب میشه رو به gpt تبدیل کنیم اگه این کار رو نکنیم در هنگام نصب ویندوز یک اروری میده مبتنی بر اینکه
    Windows cannot be installed to this disk. the selected disk has an MBR partition table. on EFI systems, Windows can only be installed to GPT disks.
    حالا این mbr چی هست ؟؟؟؟ من چی میدونم چیه!!!!! خودتون برید تو اینترنت بگردید ببیندید چیه!!!!!!!!!!
    GPT مخفف عبارت GUID Partition Table به معنی جدول پارتیشن GUID، استانداردی برای طرح‌بندی جدول پارتیشن در دیسک سخت است که از شناسه‌های منحصربه‌فرد سراسری استفاده می‌کند. جی‌پی‌تی طرح‌بندی جدیدتر و پیشرفته تر برای جدول پارتیشن است که به تدریج جایگزین MBR می‌شود. MBR از ۳۲ بیت برای ذخیره آدرس‌های بلاک منطقی و اطلاعات مربوط به اندازه پارتیشن‌ها استفاده می‌کند. در دیسک‌هایی که از سکتورهای ۵۱۲ بایتی استفاده می‌کنند، مدخل‌های جدول پارتیشن MBR نهایتاً حجمی با حداکثر اندازه ۲ ترابایت (۲۴۱ یا ~۲٫۲۰ × ۱۰۱۲ بایت) را اجازه می‌دهند و آدرس‌دهی سکتورهای بالاتر از آن ممکن نیست. تعدادی از تولیدکنندگان دیسک سخت، دیسک‌هایی با سکتورهای ۴ کیلوبایتی طراحی کرده‌اند که این محدودیت را تا حدودی برداشته و این مقدار را به ۱۶ ترابایت رسانده است. جی‌پی‌تی از ۶۴ بیت برای آدرس‌های بلاک منطقی استفاده می‌کند و بنابراین می‌توان پارتیشنی با حداکثر اندازه ۲۶۴−۱ سکتور داشت. برای دیسک‌هایی که از سکتورهای ۵۱۲ بایتی استفاده می‌کنند، این مقدار برابر ۹٫۴ زتابایت (۹٫۴ × ۱۰۲۱ بایت) است. امروزه اکثر سیستم‌عامل‌های مدرن از جی‌پی‌تی پشتیبانی می‌کنند. مانند سیستم‌عامل مایکروسافت ویندوز، iOS 10، Free BSD، انواع توزیع‌های لینوکس و ...
    من که نفهمیدم چی گفت شما اگه فهمید به من هم بگید/ ولش کن بریم بقیه آموزش
    خوب شما بوت کردید حالا میرسید به قسمت انتخاب پارتیشن اصلی خودتون یا همون هارد اصلی که میخاید ویندوز روش نصب بشه اما وقتی روش میزنید ان پیغام لعنتی میاد
    Windows cannot be installed to this disk. the selected disk has an MBR partition table. on EFI systems, Windows can only be installed to GPT disks.
    در همین مرحله دکمه شیفت و اف 10 را بزنید و وارد محیط داس ویندوز میشید و با 4 تا فرمان بسیار ساده هارد شما ضربه فنی میشه و تبدیل به جی بی تی میشه
    این فیلم رو نگاه کنید: قشنگ گفته چه فرمان های رو وارد کنیم:
    https://www.mediafire.com/?8mu8uaabg4pfpe6

کل فیلم هم این رو میگه:
    کلیدهای shift+ F10 رو با هم فشار دهید تا وارد محیط CMD شوید.

دستورات زیر را در CMD تایپ و Enter می زنیم:
    diskpart
    list disk
    select disk 0
    convert gpt
    exit
    آن گزینه صفر هاردیه که شما باید انتخابش کنید تا ویندوز روش نصب بشه خیلی خوب تموم شد هارد اصلی شما تبدیل به جی بی تی شد و الان ویندوز نصب میشه الان 4 تا درایو ایجاد میشه که فقط یکیشون حجمش از بقیه بالاست و حالت پریمری داره پارتیشن چهارم یا همان Primery را انتخاب و ویندوز شروع به نصب می کند.
    اما یک مشکل دیگه هم هستش آنهم درایوهای دیگه سیستم هستش که باید تبدیل به جی بی تی بشه
    خوب این هم دوتا راه حل داره:
    اولش که بهترین راه حله اینه که تمام درایورها را اف دیسک کنید و از دوباره ایجاد کنید البته لازم به گفتن نیست که اطلاعات همش پر پر میشه و شما قبلش باید بک آپ بگیرید که من خودم این کار رو کردم
    حالت دوم اینه که شما همینجوری ویندوز رو نصب کنید بعدش برید نرم افزار MiniTool Partition Wizard Professional Editionرو حجم کمی هم داره رو دانلود ونصب کنید و به راحتی اب خوردن روی هر درایور هارد راست کنید و convert to gpt رو بزنید که بگیر نگیر داره اما من کردم و خیلی راحت تبدیل شد
    البته با خود دیسک منیجمنت ویندوز هم میشه که من نتونستم ولی شما حتما میتونید
    خیلی خوب به همین راحتی شما الان از یک هارد سریعتر و بهتر برخوردار شدید و سرعت هم بالاتر میره من از وقتی این کار رو کردم سیستمم خیلی بهتر شده نمیدونم شاید برا شما هم جواب بده
    ممنون تو اینترنت اطلاعات خیلی زیادی در این خصوص هست اما من خلاصه و جمع جور گفتم انشاله که مفید بوده باشه با تشکر
    ????? ?? ????? ???? ??? ?? ?????? ???? ?? ????? ?? ????? ???? ????

Member Website

شماره کاربری
    3615
    کل چیزهای رو که تو یکساعت تایپ کردم رو میتونید از اینجا در قالب فایل pdf دان کنید
    کد:
    http://s6.picofile.com/file/8236748218/uefi.pdf.html
    چون نوشته های بالا اصلا خوب نشدن و راحت خوانده نمیشه استاد هادی پور اگه امکانش هست یک کاریش بکن ممنون
    ویرایش توسط abbaskarimi78 : 02-03-16 در ساعت 00:43

خیلی خیلی مفید و اموزنده بود.
    تشکر فراوان بابت وقتی که گذاشتی.

Member Website

شماره کاربری
    3615
    خواهش میکنم و ممنون از نظرتون

کلمات کلیدی این موضوع